ΔΡΑΣΕΙΣ
Δράση του ΕΠΑΛ Μοιρών: Διατροφή, Περιβάλλον και Υγεία!!!!

Η συγκεκριμένη δράση στα πλαίσια του προγράμματος «Διατροφή, Περιβάλλον και Υγεία» του ΚΕΠΕΑ Ιεράπετρας – Νεάπολης ενέπλεξε τη συνεργασία του σχολείου μας με το 1ο δημοτικό Μοιρών. Ήταν μια πολύ πολύ όμορφη ενέργεια που έσμιξε διαφορετικές ηλικίες μαθητών, σε μια πολύ τρυφερή και έξω από τα συνηθισμένα διάδραση ανάμεσά τους, χαρίζοντας χαμόγελα και όμορφες στιγμές. Μέρος της δράσης του προγράμματος αφορά στην κατασκευή χριστουγεννιάτικων βρώσιμων στολιδιών από το τμήμα τροφίμων και το στόλισμα δέντρων του 1ου δημοτικού από μαθητές του δημοτικού σχολείου. Τα παιδιά κρέμασαν τα στολίδια σε δέντρα του σχολείου, χάρηκαν τη διαδικασία, ενώ ενημερώθηκαν για τον τρόπο και τα υλικά κατασκευής τους. Παράλληλα έδωσαν τη δυνατότητα σε πουλάκια και σε διάφορα ζώα της περιοχής να έχουν τροφή για τις κρύες μέρες του χειμώνα που η ανεύρεση τροφής είναι δυσκολότερη.     Τους μαθητές του Επαλ συνόδευσαν η Διευθύντρια του Επαλ κ. Πιπεράκη Ευαγγελία, ο υπεύθυνος της δράσης καθηγητής κ. Αντωνίου Αλέξανδρος και η εκπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Επαλ κ. Χαλκιαδάκη Βάλια. Ευχαριστούμε θερμά το 1ο Δημοτικό και την Διευθύντρια κ. Τσώνα Αλεξάνδρα για την αποδοχή της πρόσκλησής μας στην κοινή αυτή δράση καθώς και το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του 1ου ΕΠΑΛ Μοιρών για την παροχή υλικών για την κατασκευή των στολιδιών, καθώς και για τη συμβολή τους στο οργανωτικό κομμάτι της δράσης.